Різноманітність і значення плодів.
Мета: формувати основні життєві компетентності учнів (комунікативну , пізнавальну , самоосвітню).Продовжити розвивати поняття про процеси життєдіяльності рослинного організму (розвиток плодів і насіння ); систематизувати знання учнів про різноманітність і значення плодів у природі та житті людини; виховувати в учнів бережне ставлення до плодів та насіння у природі.
Тип уроку: систематизація знань учнів.
Форма проведення : урок - гра.
Методи роботи: бесіда , робота з колекціями плодів, муляжами, таблицями, картками, підручником.
Основні поняття: плоди і насіння, різноманітність та значення
у природі, для людини
Епіграф: Я насмілюся стверджувати ,що з усіх знань - це найкорисніше для нас знання – знання природи , її законів.
Ж.-Б. Ламарк.
Хід уроку.
І.Організаційний момент.
Формування психологічного настрою учнів (проведення тренінгу з метою об’єднання учнів для спільної роботи).
Учні повторюють за вчителем слова і дії.
В нашому класі всі друзі – я і ти, ти і я.
Посміхнись тому, хто зліва,
Посміхнись тому, хто справа,
Ми – одна сім’я.
Ми – одна сім’я.
В нашому класі всі друзі – я і ти , ти і я.
Обійми того , хто зліва,
Обійми того , хто справа,
Ми – одна сім’я.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Гра «Перевертні»
Літери , подані на листках ,розмістіть так , щоб утворилося слово.
(Пелюстка, сережка, супліддя, тичинка, китиця, коробочка).
- Біологічна бліц - вікторина.
(За кожну правильну відповідь один жетон).
1.Яку будову має квітка?
2.Які процеси відбуваються у квітці?
3.Що таке запліднення?
4. Які прості типи суцвіть ви знаєте ?
5. Які складні типи суцвіть ви знаєте ?
6.Який тип суцвіття у очерету, ромашки, конвалії, кропу, жита ?
7. Що таке запилення?
8. Які умови запилення рослин комахами?
9. Які види запилення?
10. Що таке подвійне запліднення?
11. Хто винайшов подвійне запилення?
12. як називається статеві органи рослин ?
ІІІ.Оголошення теми уроку та мотивація пізнавальної
активності учнів
1. Не кінь, не віл, а
прив’язаний.(Гарбуз).
2.Червоний Макар по полю скакав,
А в борщ попав. (перець)
3.Що на нашому городі
Стає першим у природі.
Виростає щодоби,
Як у лісі ті гриби.(огірки)
4.Мій кожух зелений,
А серце – мов кумач,
На смак, як цукор, солодкий,
А сам схожий на м’яч .(кавун)
5.У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.(калина)
6.Живе один батько, тисячі синів
має.
Всім шапки справляє, а собі не придбає. (дуб і жолуді)
ІV. Пояснення матеріалу.
1.Плід. Утворення плодів..
Покрив насінного зачатка перетворюється
на шкірку насінини, аа завязь маточки – на оплодень.
1. Значення плодів.
2. Різноманітність плодів.
ПЛОДИ
Сухі Соковиті
Ягода- смородина нерозкривні розкривні
Чорниця, помідори зернівка біб
Кістянка
–вишня, слива
жолудь
стручок
Абрикос. Черемха сімянка коробочка
Супліддя –ананас,інжир,
Шовковиця
Яблуко –яблуння, груша
айва
1.Гра – аукціон «Магазин «Плоди».
Я- продавець , дістаю з кошика
плоди , ви повинні їх купити:
- дати назву плода;
- вказати одно – чи
багатонасінний;
- сухий чи соковитий;
- розкривний чи нерозкривний;
- довести його корисність.
І команда (кукурудза , горох , гарбуз)
ІІ команда(соняшник , квасоля , помідор)
Відповіді учнів.
Горох
Тип плоду- сухий
Розкривний
Багатонасінний
Біб
Цю рослину використовують для харчування
. Це надзвичайно цінний продукт харчування . У ньому багато білка й
вуглеводів та незамінних амінокислот ,особливо метіоніну. Особливо важливий
горох у лікувальному харчуванні. Відвар з його насіння має сильні сечогінні
властивості й сприяє виведенню солей з організму в разі сечокам’яної хвороби. А
страви з гороху корисні для хворих на серце.
Широко використовують суміші з
гороху в косметиці для масок.
Від таких масок шкіра обличчя стає ніжною , пружною ,
на ній розгладжується зморшки й зникають пігментні плями.
Кукурудза
Тип плоду – сухий
Нерозкривний
Зернівка
Багатонасінний
Кукурудзу – цінна харчова,
технічна, кормова, лікарська культура.
В її зерні багато крохмалю, жиру
, білка, великий набір вітамінів групи В. нерафіновану кукурудзяну олію
рекомендують як допоміжний дієтичний засіб для профілактики і лікування
атеросклерозу, ожиріння , хвороб печінки , цукрового діабету.
З відходів кукурудзи виготовляють глютамінову кислоту , якою лікують
захворювання центральної нервової системи: епілепсію, психози, депресії,
поліомієліту.
Гарбуз
Тип плоду – соковитий
Гарбузина
Багатонасінний
Гарбуз дуже корисний і смачний овоч, багатий
на каротин та вітамін Д, який посилює
життєдіяльність і прискорює ріст. Сік гарбуза вживають для профілактики
недокрів’я та атеросклерозу. Корисний у разі
хвороб печінки і нирок. Він хороший регулятор травлення. Корисний людям
із захворюваннями серцево- судинної
системи. Гарбузове насіння здавна
використовують у народній медицині проти глистів. В Індії гарбуз використовують для лікування туберкульозу.
Квасоля
Тип плоду – сухий
Розкривний
Біб
Багатонасінний
Квасолю здавна використовували в українській
кухні для приготування борщів ,
вінегретів, приправ до м’ясних страв.
Квасоля – високобілкова культура
, вона багата на незамінні амінокислоти
. дуже важливі для організму людини. Це справжня комора мінеральних сполук. Значне місце квасолі
відводиться в дієтичному харчуванні. Лікують гастрити , цукровий діабет, та
інші захворювання.
У народній медицині
використовують як ранозагойний
засіб та для лікування деяких шкірних
хвороб, гіпертонії, хронічного ревматизму.
Квасолеві маски омолоджують
шкіру. Вона стає пружною та рум’яною.
Соняшник
Тип плоду- сухий
Багатонасінний
Нерозкривний
Сім’янка
У соняшнику містяться велика
кількість вітамінів, він багатий на
макро- і мікроелементи . Насіння
соняшника належить до найбільших джерел вітаміну В6 (піридоксин). Вітамін В6 може
виступати болезаспокійливим засобом під час невралгічних болей, артритів. Із
соняшникового насіння – одержують олію .
Вона не тільки має високу харчову
цінність і широко використовують для приготування їжі, а як
лікувальний засіб. В народній медицині в минулому використовували спиртову настоянку жовтих пелюсток та
листків соняшника для збудження апетиту.
Помідор
Тип плоду – соковитий
Ягода
Багатонасінний
Помідори багаті на вітаміни. У них особливо високий
уміст вітаміну С, у своєму складі мають глюкозу, фруктозу, сахарозу, органічні
кислоти (яблучну, лимонну, щавлеву та винну).
Плоди помідорів
містять чимало флавоноїдів, які є
хорошим проти склеротичним засобом. Вони знижують уміст холестерину в крові ,
запобігають жировому переродженню печінки, підвищують імунітет організму,
сприяють утворенню в крові гемоглобіну. Дуже корисний і має лікувальні
властивості сік з помідорів. Помідори використовують і в косметології для
підвищення тонусу шкіри обличчя , для розгладжування зморшок, відбілювання
пігментних потемнінь і для масажу.
V. Закріплення матеріалу.
1.Гра «Розбери плоди». Робота в зошитах
Завдання: хто швидше правильно
розбере плоди за типами ,той виграє.
Сухі(коробочка, горох, квасоля, кукурудза, соняшник,
каштани)
Соковиті(виноград, муляж гарбуза, яблука, груша, ківі.
лимон . апельсин).
2.Гра «Добери пару».
Я називаю рослину , ви повинні назвати її плід
.
Команда , яка відповіла першою, має право ставити питання класу. І так
по черзі – одні називають плід , інші – рослину, на якій він утворюється і навпаки.
3.Гра «Дозрівання плодів».
На картках зображення фруктів:
вишні, абрикос , яблука, полуниці, сливи, ліщина.
Завдання: розмістити назви плодів
у порядку достигання.(полуниці-абрикос-вишні-сливи-яблука-ліщина)
4.Значення плодів.
Завдання: перед вами листки з
написом значення плодів. Ви повинні знайти «свою опору» для значення плодів.
Значення плодів
|
Їжа для людини
|
Естетичне значення
|
Корм для тварин
|
Сировина для харчової,
хімічної, медичної, парфумерної галузей промисловості
|
ІV.Підсумок уроку.
Оцінювання знань учнів.
ДОДАТКИ
Розв’язування кросворду.
Кожна команда отримує
індивідуальне завдання.
Кросворд «Плоди та насіння» №1.
|
1
|
|
|
|
||||||||
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|||||
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
8
|
|
|
|
|
|
|
|||||
1.Сухий плід квасолі.(біб) .
2.Однонасінний плід ліщини(горіх).
3.Овочева рослина , плід якої
стручок (капуста) .
4.Надземна частина рослини, що
несе листки та бруньки.(пагін).
5.Видозмінені стінки зав’язі (оплодень).
6.Плід соняшника (насіння).
7.Плоди, які мають соковитий
оплодень.(кістянка).
8.Розширена нижня частина
маточки(зав’язь).
Кросворд «Плоди та насіння» №2.
|
|
1
|
|
|
|
|||||||
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
8
|
|
|
|
|
|
|||||
1.Рослина ,яка має плід
коробочку.(мак)
2.Дерево з пахучими білими
квітками, плід якого біб.(акація)
3.Плід капусти.(головка)
4.Багатонасінний розкривний
плід.(стручечок)
5.одна з головних частин квітки.(маточка)
6.Отруйна рослина, плід якої
коробочка.(дурман)
7.Процес,
що відбувається у квітці.(запилення)
8.Супліддя має… (ананас)